Hobit: Bitva pěti armád (MINIRECENZE)

Hobit: Bitva pěti armád (MINIRECENZE)
5 (100%) 1 vote

„Každému režisérovi udělá největší radost, když může nechat zemřít několik hlavních postav.“ PETER JACKSON

Hobit: Bitva pěti armád, to je hlavně zábavná jízda, při které budou nekritičtí obdivovatelé hobitů, elfů, trpaslíků, lidí a dalších obyvatel Středozemě, opět v sedmém nebi. Patřím k nim.

Děj rovnou naváže na díl předešlý. Drak ničí Jezerní město, hoří domy, umírají lidé. Bard napíná tětivu, přikládá superšíp, nasměruje odvážného syna a drak Šmak dožvanil a dochrlil. Trpaslíci, získávají zpět Osamělou horu s pokladem, ale Thorin zvolna přichází o rozum. K hoře se blíží lidé a elfové, další trpaslíci, skřeti, legie orků, vrrků, netopýrů a ke všemu zlému je Gandalf svědkem Sauronova probuzení. Bitva může začít.

Je se na co dívat. Bitva je zábavná, plná nápadů, zvratů a roztodivných individuí na obou stranách bitevního pole. Legolas zase skáče po všem, co se mu připlete do cesty, Gandalf mocně vládne klackem a trpaslíci jsou nebojácní a houževnatí. Nic, na co bychom už nebyli zvyklí. Jenže namísto davových scén se Jackson snaží bavit bitkami téměř komorními. Jsme svědky spousty osobních soubojů a menších misí, kterým se věnuje detailně, jako by chtěl ponechat jedinečnost velkolepé bitvě u Minas Tirith. Což oceňuji. (Stejně mě víc než všechno to mlácení zaujal temný rozzuřený monolog Galadriel k Sauronovi).

Myslím, že je dobře, že film má „jen“ 144 minut. (Ze všech filmů ze Středozemě se jedná o nejkratší snímek.) Rozdělit vyvrcholení do dvou dílů bylo jistě lákavé (hlavně z finančních důvodů), ale takhle příběh přináší epické vyvrcholení s rozumným závěrem a bez zbytečného prodlužování. Alespoň se můžeme těšit na Director´s cut (slibuje se dalších 30 minut), kde jistě dostane větší prostor nejen bitva, ale možná i (nejeden) pohřeb či dračí nemoc. Onen spěch může zamrzet v momentě, kdy je zúčtováno s drakem Šmakem, protože tady bych si trochu více dramatična dokázal představit.

Je dobojováno. Jackson se rozloučil se Středozemí ve velkém stylu. Parádní vizuál, výprava, choreografie soubojů, nadstandardní triky a očekávané herecké výkony. Poslední díl taktéž provázal Hobita se světem Pána prstenů. Dobro zvítězilo, prostor můžou dostat emoce. Někteří uroní slzu nad padlými, ale spoustě z nás bude smutno z toho, že se tenhle unikátní fiktivní svět na dlouho odmlčí. Snad na nás někde číhá další velké dobrodružství.

90%

Fr

Recenze filmu
Stažení filmu
Titulky k filmu