Kouzlo měsíčního svitu (MINIRECENZE)

Ohodnoťte tento článek

Woody Allen oslavil letos 79. narozeniny a s pravidelností sobě vlastní dokazuje, že stále má svým fanouškům co nabídnout. Jeho poslední film, tragický příběh JASMÍNINY SLZY, ozdobila Cate Blanchett Oscarem. Romantická komedie Kouzlo měsíčního svitu zřejmě na ceny nejvyšší nedosáhne, zato nabízí rozumnou dávku chytrého humoru a uměleckého prožitku.

Příběh se odehrává v létě 1928 na jihu Francie. Slavný anglický iluzionista Stanley Crawford dostává nabídku od svého kolegy a kamaráda z dětství, aby mu pomohl odhalit podvodné praktiky mladičké Američanky, vydávající se za médium se skutečnými nadpřirozenými schopnostmi. Sarkastický racionalista Stanley nepochybuje, že se mu to podaří. Nakonec i on podlehne tomu nejstaršímu a nejdokonalejšímu kouzlu – lásce.

Přesto, že Woody od počátku nasadí pohodové tempo a drží ho po celou dobu vyprávění, jde spíše o průměrný kousek z jeho tvorby. Taková lehká, nekomplikovaná letní komedie, ve které se hledání smyslu života schovává za vyvolávání duchů, šarlatánství a nadpřirozeno. Film stojí na pomalu sbližující se nesourodé dvojici, která je zábavná díky jednoduchým a úderným slovním výměnám. Funguje taktéž chemie mezi herci. Ono jednoduché špičkování vyvolává atmosféru elegantních starých filmů a připomíná romantické komedie ze zlaté éry studiového systému. Vynikající Colin Firth předvádí postavičku, která dokonale zapadne mezi ostatní Allenovské hrdiny a charismatická Ema Stone je jednoduše milá. A krásná. A rozkošná…

Bohužel, postupně se začne zmenšovat množství vtipů, slovní výměny, které jsou kořením tohoto snímku, přestávají být jiskřivé a ač nerad, zjišťuji, že se nedočkám ani nějakého nečekaného dějového obratu. Je třeba se smířit s tím, že tentokrát nás pracující důchodce neohromí, ale že se mu „jen“ povedla nenáročná jednohubka, která nám starším mužům radí, abychom se nebáli lásky k mladým dívkám. Nebo aby se mladé dívky nebály lásky starších mužů?

60%

 Fr

Recenze filmu
Film ke shlédnutí zdarma
Stažení filmu
Titulky k filmu