Transformers: Zánik (MINIRECENZE)

Čtyři roky po velké bitvě v Chicagu, kterou skončil předchozí díl, přichází režisér Michael Bay se čtvrtým pokračováním Transformeří série, a během 165 minut kolem sebe rozhází tuny popcornu. Zřejmě proto bylo brzy po premiéře jasné, že půjde o jeden z nejvýdělečnějších filmů všech dob.

Hlavní role připadla Marku Wahlbergovi, který jakožto pokoutný vynálezce najde a následně dá do kupy Optimuse Prima. Tím naštve tajnou vládní organizaci, lovce Transformerů i bývalého Megatrona. A za trest bude muset spolu s dcerou a jejím přítelem zachránit Hongkong a zřejmě i celý svět. Velmi zjednodušeně řečeno. V zápletce není třeba hledat nějakou vědu. Těžkou hlavu si s ní nedělali ani tvůrci. Ti se spíše soustředili na maximální obměnu postav a robotů. Těch je tady nových téměř dvacítka.

Poprvé chybí Shia LaBeouf. Stará osádka měla smlouvy na tři pokračování a podepsání smluv nových by film prodražilo. Na obsazení nakonec tolik nesejde. Víc než lidem je scénář podřízen Transformerům. I proto si s odstupem času zřejmě vybavíte Marka Wahlberga a maximálně Stanleye Tucciho. Zbytek je totiž takové pohyblivé křoví k tomu hlavnímu: Transformerům a akci.

Filmu vládnou Autoboti. Každý vypadá úplně jinak, jinak bojuje a jinak mluví, takže v bitvách je hned jasné, kdo zrovna dostává nebo rozdává nakládačku. Fanoušky potěší Dinoboti, které Bay přidal na jejich přání, ale s těmihle kovovými příšerkami je to zde podobné jako s lidmi.

Tím, co nadchne vaše smysly, jsou velkolepé akční scény. Navíc jsou přehledné, což oceníte ve všudypřítomných přestřelkách nebo transformacích. Každou scénu ve filmu zaznamenávalo od čtyř do deseti kamer. Jde o vůbec první film, kde pro část natáčení použili nové digitální IMAX 3D kamery. Možná stojí za zmínku, že vydaný Blu-ray disk obsahuje anglické audio Dolby 7.1.4 Atmos, které musí každého fajnšmekra (na rozdíl od sousedů) ohromit.

Taktéž výprava je úžasná. Bohužel, v přemrštěné stopáži, která měla dát prostor všem megalomanským nápadům, vše splyne v monotónní masu rutinních, byť bombastických, obrázků. Z té monotónnosti neproberou ani dokonalé vizuálními efekty, ani úžasná výprava, ani Autobotí modré oči.

Těžko říct, co kromě parádní technické stránky očekávat od nekončící řežby digitálního šrotu. Někomu bude stačit proměna v Lamborghini Aventador LP700-4 nebo Bugatti Veyron Grand Sport Vitesse, jiní neusnou po zhlédnutí závěrečné mega scény v Hongkongu. Společně všichni můžeme pět oslavné ódy nad technickou stránkou. Jen by mě zajímalo, jestli to bude stačit i příště.

50%

Fr

Recenze filmu
Film ke shlédnutí zdarma
Stažení filmu
Titulky k filmu