Labyrint: Útěk

Další teenagerovský sci-fi hit, tentokrát podle knižní předlohy Jamese Dashnera. Skoro to vypadá, jako kdyby se s nimi poslední roky roztrhl pytel. Stále dokola se omílají podobné motivy a zápletky, ovšem ne každý film se dá označit za kvalitní. Jak je na tom snímek Labyrint: Útěk? Přichází s něčím novým nebo je to jen další marketingový tah pro mladé?

 

Hunger Games pro muže? Možná i ano.

Mladíka vyveze podzemní výtah na louku a všude kolem jsou vysoké zdi. Neví, kde je, na nic si nepamatuje a nikoho nezná. Přivítá ho skupina dalších mladíků, kteří zažili to samé a vytvořili tak komunitu, aby přežili a našli únikovou cestu z labyrintu. Jak totiž později zjišťuje, kolem je obrovské bludiště, které se každým dnem mění. Ráno se otevře brána a ti nejodvážnější hledají cestu ven. Vždy večer se brána zavře a na ty, kteří se nestihnou vrátit, čeká v labyrintu plno nástrah. Labyrint: Útěk má bezesporu zajímavý námět. Ovšem ruku na srdce, nepřipomíná vám něco? Snímek se nevyhne srovnáním s filmem Hunger Games, který se může pyšnit nejen komerčním úspěchem, ale také pozitivními recenzemi. Ovšem nutno podotknout, že Hunger Games mají také romantickou dějovou linku a jsou mnohem méně akční než právě Labyrint: Útěk. Proto si nemyslím, že cílová skupina jsou v tomto případě jen náctileté dívky a že může být snímek stravitelnější i pro muže. A čím tedy vlastně Labyrint: Útěk dokáže zaujmout?

 

Napětí, akce, dynamika. O tohle tu kráčí.

Snímek je obdivuhodný ve své dynamice a práci s divákem. Poctivě si buduje působivou atmosféru, akční scény jsou nesmírně napínavé a nutno podotknout, že rychlé tempo si drží po většinu své stopáže. Snad bych se nebál říct, že se ani nelze nudit a ty dvě hodiny utečou jako voda. Scény v labyrintu jsou asi vrcholem filmu. Skoro si myslím, že již zmiňovaným Hunger Games chyběl přesně takový náboj v aréně (ačkoli dvojka je na tom celkově možná o něco lépe než Labyrint: Útěk). Navíc se tu nevyskytuje žádný patos, žádné zbytečné dialogy, žádné pitvání postav. A snad nejvíc zarážející na tom je fakt, že se jedná o režijní debut. Wess Ball. To jméno si zapamatujte, řekl bych, že o něm ještě hodně uslyšíme. Jeho režie působí neskutečně vyspěle a vidím v něm opravdu velký potenciál. Překvapivě velmi dobré jsou také herecké výkony. Hlavní postavu Thomase ztvárnil Dylan O´Brien a zahrál ji důstojně, nicméně i ostatní hrají skvěle. Co se týče digitálních příšer aneb „rmutů“ v labyrintu, i tam je to výborně odvedená práce. Jako ve většině případů se však hodně řeší logika. Dá se pochopit chování postav? Má film nějaké logické díry? Myslím, že vždycky se dá film rozebrat donekonečna a najít v něm několik nesrovnalostí. Ale zde mi celkem přišlo, že postavy jednají reálně a pár možných logických přešlapů se dá odpustit právě díky všem výše zmiňovaným kladům. Labyrint: Útěk by Vás neměl zklamat v žádném ohledu. Kapitola sama o sobě je však závěr, který je rozporuplný a dá se na něj dívat z několika úhlů.

 

Podraz nebo chytrá návnada na další díl?

Film končí tak velkým cliffhangerem, že mi to připadalo, jako když sleduji pilotní díl k nějakému dobře našlápnutému seriálu, avšak jeho kvalitu potvrdí či vyvrátí až další pokračování. Věřím tomu, že někomu to může připadat drzé, jelikož snímek vůbec nic nevysvětlí. Vše zůstává v podstatě nedořešené a ten, kdo nečetl knihy (jedná se totiž o trilogii), vlastně vůbec neví „co, proč, jak?“. Faktem je, že další díly to můžou pohřbít, ovšem na druhou stranu ten otevřený konec bezesporu vyvolá v divákovi spoustu otázek. Ať už budete rozčílení, překvapení nebo zvědaví, každopádně budete přemýšlet o vývoji děje. Závěr prostě rozhodně naláká na druhý díl. Uvidíme, zdali pokračování více dokreslí charaktery postav a vysvětlí souvislosti nebo jestli spíše zůstane akční jízdou. Ideální by byla kombinace všeho. Nicméně pokud mám hodnotit první díl, tak je to nesmírně slibný „začátek nějakého příběhu“, který má ohromný potenciál. A pokud by se snad stalo, že další díly budou slátaniny, rozhodně to bude chyba následujícího scénáře, protože jako rozjezd k trilogii si člověk nemohl přát víc.

 

Celkové hodnocení: 85 %

Říct o filmu, že přináší něco extra nového nebo že je to naprostý trhák, by bylo asi trochu nesoudné. Ale domnívám se, že je to jeden z nejlepších antiutopických teenagerovských sci-fi snímků za poslední roky a díky své atmosféře a napětí má šanci zaujmout diváky i všech jiných věkových kategorií. Filmařsky téměř bezchybné a svým námětem poutavé. Nyní už jen visí otazník nad tím, zda budou další díly stejně tak dynamické a zdali to vše do sebe logicky zapadne jako celek.

 

Labyrint: Útěk

The Maze Runner

Akční / Mysteriózní / Thriller / Sci-Fi

USA, 2014, 114 min

 

Režie: Wes Ball

Předloha: James Dashner (kniha)

Scénář: T.S. Nowlin, Grant Pierce Myers, Noah Oppenheim

Kamera: Enrique Chediak

Hudba: John Paesano

Hrají: Dylan O´Brien, Aml Ameen, Hong-ki Lee, Thomas Brodie-Sangster, Will Poulter, Dexter Darden, Kaya Scodelario, Chris Sheffield, Joe Adler, Alexander Flores, Patricia Clarkson, Don McManus, Blake Cooper

 

Recenze filmu
Film ke shlédnutí zdarma
Stažení filmu
Titulky k filmu
Recenze filmu


« »